“Jan de Matha” czyli Trynitarze w teatrze

Historia Trynitarzy nie tylko na deskach teatru

“Jan de Matha” to spektakl w reżyserii Piotra Kwasigrocha, realizowany przez  młodych aktorów z Dolnego Śląska. Jego celem jest przedstawienie biografii Świętego Jana de Matha i świętego Feliksa de Valois – założycieli zakonu Trynitarzy. Wraz ze spektaklem niesiemy przesłanie i prośbę o zwiększenie wrażliwości na problem prześladowania chrześcijan. Chcemy nieść również realną pomoc naszym braciom i siostrom, dlatego po każdym spektaklu będziemy chcieli dotrzeć do wiernych w parafiach z opaskami i modlitwą w ramach akcji “Więcej niż 5 minut”.

Zapowiedź spektaklu

Spektakl „Jan de Matha” to niesamowita historia świętego Jana przedstawiona w artystycznej odsłonie z wykorzystaniem muzyki oraz efektów specjalnych, możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Na scenie pojawią się nie tylko żywi aktorzy, ale także sceny teatru cienia (z lekkim przymrużeniem oka), lalki teatralne, marionetki a nawet prawdziwy ogień.

Krótko o spektaklu

Masowe mordy i szerząca się niewola zmuszają chrześcijan do ucieczki i wołania o pomoc. Zło jednak nie daje za wygraną…
Podczas pierwszej mszy młodemu kapłanowi ukazuje się sam Jezus trzymający za ręce dwóch niewolników. Aby rozpoznać głos Pana udaje się on do pustelni, gdzie poznaje Feliksa. Bóg wzywa Jana do tego, aby ten rozpoczął wykup chrześcijan z muzułmańskiej niewoli. U boku Feliksa w pustelni powstają fundamenty nowego zakonu, który niedługo później zostaje zatwierdzony papieską bullą przez Papieża Innocentego III.

Od tego momentu bracia trynitarze rozpoczynają dzieło wykupu, otwierając nowy rozdział w historii Kościoła. Czasy się zmieniają, ale idea pozostaje ta sama. Jest nią zawsze troska o zagrożoną wiarę człowieka, pomoc cierpiącym z powodu wiary, wykluczonym i potrzebującym.

Dołącz do nas!

Dziesięciu aktorów już w lutym wyruszy w trasę po Polsce z przesłaniem wypływającym z charyzmatu zakonu Trynitarzy. Zagramy w kilkunastu parafiach na terenie całego kraju. Ponadto dwukrotnie planujemy wystąpić w zakładach karnych przed osadzonymi tam więźniami. Zwieńczeniem cyklu spektakli będzie wystawienie sztuki teatralnej podczas corocznego spotkania zarządu generalnego SIT w kwietniu w Krakowie.

Weź udział w tym niezwykłym wydarzeniu, poznaj dzieje Trynitarzy widziane oczyma młodych i pomóż prześladowanym braciom!

 

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *