Młodzi na spotkaniu Międzynarodowej Solidarności Trynitarskiej.

W dniach 30.04–1.05 2019 w Krakowie odbyło się coroczne spotkanie Międzynarodowej Solidarności Trynitarskiej (SIT). W Domu Ojców Trynitarzy zgromadzili się ludzie różnej narodowości, konsekrowani i świeccy, starsi i młodsi, z bliska i z daleka. Wszyscy zaangażowani, zjednoczeni, by modlić się, by kochać, by działać. Podczas spotkania osób żyjących charyzmatem trynitarskim nie mogło zabraknąć młodych ludzi związanych z krakowską wspólnotą trynitarzy. Pomagali oni w przygotowaniu liturgii i logistyce spotkania. Zaangażowali się też w wydarzenia towarzyszące, takie jak czuwanie modlitewne w intencji prześladowanych chrześcijan przygotowane przez duszpasterstwo młodzieżowe „Trójka”, spektakl „Jan de Matha” wystawiony przez młodych aktorów z archidiecezji wrocławskiej oraz Ogólnopolski Konkurs „Odcienie Milczenia”. Wydarzenia te miały otworzyć oczy na tragedie, które dzieją się wokół nas, obudzić wrażliwość na krzywdy cierpiących z powodu wyznawanej wiary w Chrystusa oraz zainicjować niesienie pomocy prześladowanym braciom.

Czuwanie w intencji prześladowanych chrześcijan

Wiemy, że dzięki modlitwie możemy dokonywać Bożych dzieł i brać udział w Bożym działaniu nie tylko w miejscu, gdzie przebywamy, ale na całym świecie. Dlatego w niedzielny wieczór zgromadziliśmy się w kaplicy przy klasztorze Ojców Trynitarzy, bo spotkać się z tym samym Bogiem, który dotyka serc ludzi w Korei, Afganistanie, Somalii, Syrii czy na Sri Lance, ludzi będących zarazem blisko i daleko. Prosiliśmy, aby Jezus wszedł przez zaryglowane drzwi naszych serc pełnych strachu i tchórzostwa, tak jak ukazał się swoim uczniom po zmartwychwstaniu, i przyniósł pokój. Podczas czuwania rozważaliśmy fragment z Ewangelii św. Jana (J 20, 19–31) mówiący o przyjściu Jezusa po zmartwychwstaniu do apostołów i spotkaniu z Tomaszem.

Czuwanie było czasem modlitwy, by Chrystus, który jest z naszymi prześladowanymi braćmi w ich cierpieniu, bólu, przerażeniu, przyniósł im pocieszenie. By nie stracili radości ze spotkania z Jezusem i pamiętali, że Życie jest mocniejsze niż rany. Rany, które miały przekonać Tomasza o zmartwychwstaniu, a których po spotkaniu z Chrystusem twarzą w twarz nie chciał już dotykać. Rany, które nie zniknęły po rezurekcji, by przypominać o Bożej miłości noszącej miano miłosierdzia. Pokój, o którym mówi Chrystus i którym się z nami dzieli, a który tak trudno jest nam czasem przyjąć, ma swoje źródło w Jego ranach przemienionych blaskiem zmartwychwstania. Czuwanie miało miejsce w szczególnym dniu, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, i było okazją, by zanurzyć w nim zarówno ofiary, jak i oprawców. Swoje zaufanie i gotowość do podjęcia działania wyraziliśmy w modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia w językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i polskim.

Spektakl “Jan de Matha”

Św. Jan de Matha inspiruje do dzisiaj, chociaż żył ponad 800 lat temu. Swoją charyzmą ujął wyjątkowych młodych ludzi z Wrocławia, Wołowa i Żmigrodu, którzy opowiedzieli historię założyciela Zakonu Trynitarzy w niecodzienny sposób. Dzieje trynitarzy widziane oczyma młodych zaskakiwały dojrzałością przekazu i użyciem niecodziennych środków wyrazu. Aktorzy namalowali portret Jana słowem, tańcem, dźwiękiem, światłem i cieniem. Jak sami podkreślają: znaleźli w św. Janie wzór do naśladowania, a przygotowanie spektaklu zmotywowało ich do głębszego poznawania siebie i tego, co niesie ze sobą duch Zakonu Trynitarzy.

Choć od rozpoczęcia dzieła wykupu przez świętych Jana i Feliksa minęło już sporo czasu, to idea pozostała aktualna. Jest nią troska o zagrożoną wiarę człowieka i pomoc cierpiącym, prześladowanym, potrzebującym. Doskonale rozumieją to młodzi aktorzy i poprzez spektakl wyreżyserowany przez Piotra Kwasigrocha wołają o dostrzeżenie naszych prześladowanych braci, ich łez, których nikt nie otrze, i wyciągniętych dłoni proszących o pomoc. Pomoc, którą możemy im ofiarować poprzez włączenie się w akcję „Więcej niż pięć minut”, o której kulisach mieliśmy okazję usłyszeć po zakończeniu spektaklu z ust lidera duszpasterstwa „Trójka” Michała Pukajczyka.

Konkurs “Odcienie Milczenia”

Współczesny świat oferuje młodym ludziom wiele. Niestety oferuje nie tylko to, co dobre, wspomagające rozwój, ale też zastawia mnóstwo pułapek. Na szczęście młodzież potrafi dojrzale podejść do aktualnych problemów, czego dowód dali uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu „Odcienie Milczenia”. Młodzi ludzie w wieku od 13 do 20 lat mieli za zadanie przedstawić formę literacką lub zaprojektować grafikę odnoszącą się do problemu prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. Autorzy nadesłanych prac, wykorzystując środki artystycznego wyrazu, udzielili wielu ważnych odpowiedzi, udało im się zamknąć w słowach i obrazach doświadczenie prześladowania za wiarę i jednocześnie otworzyć oczy obojętnym na cierpienie innych.

Wręczenie nagród odbyło się podczas sympozjum poświęconego różnym aspektom problemu prześladowań zorganizowanego w ramach zjazdu Międzynarodowej Solidarności Trynitarskiej.

Stać się głosem prześladowanych

To był niezwykły czas. Czas pełen nadziei na świat wolny od nienawiści, przemocy, świat pełen miłości i pokoju. Mogłoby się wydawać, że jesteśmy bezsilni wobec ogromu zła i cierpienia, że to, co robimy, jest kroplą w morzu potrzeb cierpiących braci. Jednak spotkanie Międzynarodowej Solidarności Trynitarskiej w Krakowie wlało wiele radości do naszych serc i dało poczucie wielkiej siły wspólnoty Kościoła. Był to czas kolejnego wezwania, by dawać z siebie więcej.

Cieszymy się, że mogliśmy mieć swój udział w tych wydarzeniach. Obecność nas, młodych ludzi, na spotkaniu SIT-u budzi nadzieję na większe zaangażowanie młodego pokolenia w inicjatywy związane z pomocą prześladowanym. Mamy nadzieję, że po spotkaniu w Krakowie jeszcze więcej młodych ludzi odda swoje serca i czas tym, którzy dla Jezusa oddają wszystko. Oby jeszcze wielu stało się głosem prześladowanych braci i sióstr, których krzyk jest niemy.

 

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *